Connect with us

Aktuality

Otec Rydzyk – rychlá ruka

Published

on

obálka do rzecyV Česku poměrně málo známý zdatný polský církevní finanční manažer, politický a mediální hráč. Má v Polsku asi tolik příznivců, jako nepřátel. Otec Tadeusz Rydzyk je zakladatel a ředitel polského katolického Rádia Maryja, zakladatel a ředitel Televize Trwam, zakladatel a ředitel Nadace Lux Veritatis a zakladatel a první rektor soukromé Vysoké školy sociální a mediální kultury v Toruni. Dožil se sedmdesáti let. Jeho příběh je zajímavý. 

V letech 1987-1991 pracoval jako kaplan v klášteře v německém Oberstaufen a spolupracoval tam s místní pobočkou Radio Maria International w Balderschwang (je členem Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele – katolické řeholní kongregace, jejíž členové jsou nazýváni redemptoristé). Po návratu do Polska založil polské katolické Rádio Maryja. Za několik let se tato radiostanice stala silným mediálním nástrojem a šiřitelem konzervativních polských katolických názorů.

Od rádia nebylo daleko k novinám a z iniciativy Otce Rydzyka vznikly celopolské katolické noviny „Nasz Dziennik“. Jeho náklad se dnes podle odhadů pohybuje kolem padesáti tisíc prodaných výtisků (deník nepředává data o svém prodeji). Jeho internetové stránky čte cca 120 000 čtenářů měsíčně. Po dlouhých tahanicích a demonstracích získala předloni katolická Televize Trwam (od 2003 satelitní) licenci na celoplošné pozemní televizní vysílání a je možné ji sledovat na 95 % polského území. Televizi Trwam vlastní Nadace Lux Veritatis.

Mediální katolický holding Otce Rydzyka je pochopitelně trnem v oku polským liberálům a pochopitelně se v jeho programech často objevují politické názory prezentované opoziční PiS či jinými menšími polskými katolickými stranami.

Bez Otce Rydzyka by byla polská politická scéna zcela jiná.“ píše ve svém článku i u nás známý polský novinář týdeníku „Do Rzecy“ Piotr Semka a pokračuje: „Je možno jej považovat za spolutvůrce Polska po roku 1989. Měl vliv na politickou a ideovou podobu Polska a na vnitřní pocity polské katolické církve. Bez Otce Rydzyka by postavení polské katolické církve v polské společnosti bylo nesrovnatelně slabší. V tomto smyslu se Otec Rydzyk stal výraznou postavou moderní polské historie na stejné úrovni jako Lech Walesa, bratři Kaczyńští, Aleksander Kwaśniewski či Donald Tusk.“

„Katolická církev by neměla v Polsku takovou sílu, kdyby se v devadesátých letech nenašla skupina polských politiků, kteří si vzali katolická hesla za své. Sílu polskému katolicizmu dávají i charizmatičtí kaplani, kteří dokáží kolem sebe sjednotit lidi, dávají jim pocit sounáležitosti a mají um je mobilizovat ke společnému dílu. Jedním z takových je i Otec Rydzyk.“ píše Tomasz Terlikowski ve stejném čísle „Do Rzeczy”.

Otec Rydzik neodchází do důchodu. Má před sebou další úkol. Dostavět Chrám Jana Pavla II. v Toruni. V pondělí „Nasz Dziennik“ přinesl jeho text:

Jsme rodinou boží a polskou. Prostřednictvím modlitby a evangelizace budujeme království našeho Boha Spasitele. První je modlitba, zvláště pak modlitba růžence, ke které zveme vždy a jejím prostřednictvím prosila a prosí za nás sama Panna Maria.

Milovaní, již 18. května 2016, na výročí narození Jana Pavla II., chceme zasvětit chrám tomuto největšímu z Poláků a Slovanů. Máme proto ještě hodně práce. Dnes pracujeme uvnitř i vně chrámu, mimo jiné na presbytáři, který bude replikou vatikánské kaple Jana Pavla II. s autentickým obrazem Panny Marie Čenstochovské, před kterým se modlil za Církev svatou v Polsku a ve světě Jan Pavel II. celou dobu svého pontifikátu. Také my se budeme moci pomodlit před tímto obrazem.

Postavili jsme podlaží zdobené trnovou korunou po obvodu chrámu pod zastaveními Křížové cesty. S polskými lidovými emblémy: krakovskými, horalskými, kurpiowskými. Jsou dokončeny vitráže a mozaiky, fresky s biblickými výjevy a zobrazeni jsou tam velcí Poláci od Měška po Jana Pavla II. Dokončuje se výroba nábytku, lavic, zpovědnic, zařízení sakristie či laviček do Kaple Historie. Čekáme na seznam jmen Poláků, kteří byli povražděni za záchranu Židů v době II. světové války, který bude v kapli umístěn. Připravuje jej skupina kolem pátera, profesora Pawla Rytla-Adryanika.

Objednali jsme zvony – tzv. carillony, které budou znít různými melodiemi na náměstí před chrámem. Započali jsme práci na stavbě chrámových varhan. Má to trvat dva roky. Nestihneme je tedy dokončit před vysvěcením chrámu. Práce je hodně. Děláme ji tolik, na kolik máme daný měsíc peníze.

Zveme všechny rodáky, všechny, kteří milují Jana Pavla II. a jsou Panu Bohu za něj vděčni, ke spolupráci na stavbě tohoto výrazu vděčnosti a Boží chvály, svědectví pro budoucí pokolení, svědectví naší lásky k Pánu Bohu, Nejsvětější Matce, svatému Janu Pavlovi II. a naší milované vlasti.

Jména dárců finančních prostředků na stavbu chrámu od tisíce zlotých výše budou umístěny na mramorových tabulkách na stěnách chrámu. Jména dalších se objeví v digitální knize chrámu. Bůh vám žehnej za vaše modlitby, laskavost, spolupráci v evangelizaci Polska a světa. Bůh žehnej rodině Rádia Maryja a všem, kteří chtějí být rozsévači evangelia – jak nás pojmenoval a hovořil k nám Jan Pavel II.

Čím více nás společně bude, tím rychleji a více dobra učiníme. Spěcháme. Bůh žehnej za spolupráci, za porozumění, za laskavost. Prosíme dál. Probuďte další lidi, aby se připojili k našemu dílu – všechny Poláky, všechny věřící, všechny lidi dobré vůle.

Tento text je ukázkou formy postupu Otce Rydzyka ve shánění finančních prostředků. S touto činností začal už v roce 1997, kdy se účastnil práce Výboru pro záchranu gdaňské loděnice. Sbírka na záchranu trvala dva roky, do doby než se ukázalo, že koupit loděnici už nelze. Po převzetí gdaňské loděnice gdyňskou byly podle prohlášení v Rádiu Maryja kontaktováni dárci, aby se rozhodli, zda jim budou peníze vráceny či zda jejich peníze mohou být použity na jiné dobročinné účely. Podle deníku „Gazeta Wyborcza“ byla sbírka nezákonná a její vyúčtování nebylo nikdy zveřejněno. Po několika trestních oznámeních byl v roce 2011 Otec Rydzyk potrestán pokutou za organizování nelegálních sbírek.

V roce 2007 si Centrum Shimona Wiesenthala stěžovalo na Otce Rydzyka papeži Benediktu XVI. a žádalo o odvolání ze všech jeho funkcí za „antisemitská vyjádření“. O rok později, při oslavách 20. Výročí Radia Maryja, papež Benedikt XVI. vyjádřil uznání Otci Ryzdzykovi a udělil mu své požehnání.

Otec Rydzyk v průběhu setkání s europoslanci v roce 2011 označil postup polské vlády k jeho ekonomickému činění za totalitární a vyslovil antisemitskou narážku, že: „Je polskou tragédií, že od roku 1939 Polsko neřídí Poláci. Nejde o krev či občanství. Oni nemilují polsky, nemají polské srdce.“ Polské ministerstvo zahraničí si diplomatickou nótou stěžovalo Vatikánu, který ale zůstal chladným.

moherové baretyOtec Rydzyk má v Polsku hlavně v intelektuálských kruzích mnoho nepřátel, za to má mnoho fanatických obdivovatelek, posluchaček Rádia Maryja, kterým se v Polsku dost pejorativně přezdívá Mohérové barety, podle charakteristických pokrývek hlavy starších dam.

Asi největší protesty katolického seskupení Otce Rydzyka se konaly po odmítnutí žádosti o celoplošnou televizní licenci pro Televizi Trwam. Polská „velká televizní Rada“ (KRRiT) počátkem roku 2012 žádost Nadace Lux Veritatis odmítla. S tím, že členové Rady (zvoleni vládní koalicí) nebudou podléhat nátlaku. Odmítnutí bylo pochopitelně odůvodněno formálními důvody. Polští liberálové a provládní novináři slavili.

Marsz-przeciwko-nieprzyznaniu-koncesji-TV-TrwamOtec Rydzyk se ale nevdal. Svolával demonstrace, jemu spříznění poslanci protestovali a celá věc se stala pro vládu Donalda Tuska postupně značně nepříjemnou. Nikdo se s katolickými politiky nedokázal na ničem shodnout. Koaliční lidovci pod tlakem svých vesměs katolických voličů zvedali toto téma při každé příležitosti. Opoziční PiS v Sejmu blokovala, co mohla. Stížnosti a žaloby řešil i polský Ústavní soud. Polští kněží při kázáních neopomínali připomínat věřícím, že „modlitba za naši televizi už nestačí“.

Postupně unaveně odpadali a rezignovali všichni, kteří byli proti tomu, aby katolickou televizi mohli sledovat všichni polští televizní diváci. Po roce a půl „velká televizní Rada“ licenci Televizi Trwam udělila (5.7.2013). Otec Rydzyk, který se v průběhu protestů takticky vyjadřoval velmi umírněně, Radě poděkoval. Poděkoval také všem, kteří podporovali jeho úsilí o udělení licence. Poděkoval polskému episkopátu, polským biskupům, kněžím, senátorům, poslancům, organizátorům 175 pochodů na obranu TV Trwam, lidem kteří sbírali podpisy pod petici (2,5 milionů podpisů) adresovanou Radě a také účastníkům demonstrace před sídlem Rady, která s malými přestávkami trvala více než rok.

poslouchanost polských rádiíOtec Rydzyk ještě musí i mediálně pracovat. Před dvěma měsíci vyhlásil dramatický apel ke svým divákům a posluchačům, aby systematicky pomáhali. Aby si odpustili měsíčně krabičku cigaret, protože mu v posledních měsících vysychají příjmy. Náklady na Televizi Trwam jsou značné (2,5 mil zl měsíčně za šíření signálu) a protože se TV Trwam už nějaký čas neobjevuje v průzkumech sledovanosti (v Polsku Nielsen) odvolává se Otec Rydzyk na výsledky studie Evropského institutu studií a analýz, který vede europoslanec spřízněný s Rádiem Maryja prof. Miroslaw Piotrowski. Podle „studie“ Televizi Trwam sleduje denně 6,5 mil. diváků. Obávám se, že tato studie reklamní agentury a inzerenty nepřesvědčí. Ostatně čísla poslechovosti Radia Maryja také klesají.

Otec Rydzyk – rychlá ruka, jak mu jeho nepřející přezdívají, si jistě nějak poradí. Ostatně jeho dlouhý a celkem úspěšný tah na branku ukazuje, že katolická církev v Polsku je velká a silná. Je možné, že po těch mnoha letech už étos Otce Rydzyka rezne, ale i případný krach jeho mediálních projektů by s polskou katolickou církví moc nepohnul. Je vidět i ústup jeho vlivu na tvorbu kandidátních listin jemu spřízněných katolických stran. PiS už jen velmi odměřeně reaguje na jeho žádosti o volitelná místa na kandidátkách pro jeho lidi. A že už to uvnitř partají vře, je jasné, protože parlamentní volby jsou v Polsku letos na podzim.

https://www.youtube.com/watch?v=f3fzy4H4VyY

Otec Rydzyk, dej mu Bůh ještě energii a mnoho let aktivního života, je postavou v Polsku, kterou přehlédnou nelze. Můžeme si o něm myslet, podle gusta, své. Rozhodně bez něj by Polsko dnes bylo jiné. Lepší či horší. Bůh ví.

Jaromír Piskoř

 

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aktuality

Polské ekonomické forum – platforma pro dialog

Published

on

Rodina demokratických evropských zemí si stále více uvědomuje, že bude muset další roky žít v realitě nové studené války. Ekonomiky našich zemí se budou muset vyrovnat nejen s klasickými výzvami, ale také s požadavky válečného režimu. Hodnota spolupráce zůstane na našem kontinentu o to výjimečně důležitější.

Jedním z cílů Ekonomického fóra vždy bylo zmírňovat konflikty. Platforma pro dialog, kterou se Fórum v Karpaczi stalo pro zástupce zemí z různých koutů světa, zejména naší části Evropy, se proto stává ještě důležitější. Za více než tři desetiletí se nám podařilo vytvořit jedinečné místo, kde můžete mluvit s respektem k druhému člověku a jeho názorům. Místo, kde se rodí moderní nápady a nekonvenční, inovativní řešení.

Polsko musí mít instituce, jejichž horizont činnosti je delší než období, ve kterém byl u moci konkrétní politický tým. Pouze to vám dává šanci skutečně řešit problémy. Hosty Fóra jsou prezidenti, předsedové vlád, ministři, politici a představitelé samosprávy, prezidenti korporací, lidé z kultury, renomovaní vědci, novináři a zástupci nevládních organizací.

Důkladná analýza trendů prováděná odborníky z Institute of Eastern Studies Foundation umožňuje každoročně připravit obsahový program Ekonomického fóra, který se skládá z více než 350 akcí týkajících se celého spektra témat ze světa evropské politiky. inovativní ekonomiky, občanské společnosti, ochrany životního prostředí a bezpečnosti.

Jednou z klíčových událostí XXXIII. ekonomického fóra bude prezentace zprávy připravené Varšavskou ekonomickou školou a Ekonomickým fórem. Odborníci ze SGH již posedmé představili analýzy nejdůležitějších ekonomických a sociálních problémů v Polsku a střední a východní Evropě.

Otázky spojené s vývojem umělé inteligence budou na fóru AI zvláště diskutovanou oblastí. Fórum AI bude zahrnovat vyhrazenou tematickou trať skládající se z panelů, prezentací, workshopů a speciálních akcí. Budou diskutovány klíčové otázky vlivu umělé inteligence ve společnosti, ale i v sektoru veřejných a komerčních služeb. Budou se diskutovat problémy a výzvy, kterým bude muset trh čelit tváří v tvář zásadním technologickým změnám. Účastníci fóra také zváží, do jaké míry investice do vědeckého výzkumu a moderních technologií umělé inteligence v mnoha oblastech života umožní Evropské unii obnovit konkurenceschopnost ve vztahu ke globálním ekonomikám a nutnosti zajistit bezpečnost evropských zemí.

Continue Reading

Aktuality

Divadlo Tuskovy vlády o 100 miliardách zlotých

Published

on

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci tvrdil, že v současnosti čelí obvinění 62 lidí z minulé vládní garnitury. Podle něj se řízení ohledně podezřelých veřejných výdajů týká 100 miliard zlotých (což je přibližně 20 % polského státního rozpočtu a v přepočtu asi 600 miliard korun). Tusk tvrdí, že předseda PiS Jarosław Kaczyński si myslel, že vytvořil „uzavřený systém“. Myslel si, že příští volby vyhraje a nikdo nebude mít přístup k informacím, ze kterých si dnes Tuskova vláda pomalu vytváří obrázek o těchto zneužitích.

V Polsku už málokdo věří, že Tusk splní své předvolební sliby. Před pár dny se objevil průzkum, který to potvrzuje. A co se stalo? Donald Tusk se samozřejmě naštval a musel předvést show. Vyzval tři ministry, aby před kamerami podepsali dohodu o stíhání členů PiS, a ti poslušně ono divadlo předvedli. Andrzej Domański (finance), Tomasz Siemoniak (vnitro) a Adam Bodnar (spravedlnost) podepsali teatrálně dohodu týkající se „koordinace činností jimi podřízených služeb zaměřených na odhalování, zajišťování a vymáhání majetku dlužného státní pokladně“.

Ne všichni divadlu tleskají

Polský ministr financí Andrzej Domański posléze svého šéfa poněkud poopravil a na dotaz Polsat News vysvětlil, že 100 miliard PLN (mezinárodní zkratka pro polské zloté) je částka, na kterou se vztahuje studie o oné „tvorbě obrázku“. 5 miliard PLN je částka u případů, kde již byly zjištěny nesrovnalosti a přes 3 miliardy PLN je částka, kde bylo podáno oznámení státnímu zastupitelství ohledně vypořádání s „uzavřeným systémem“. Kontroly dále probíhají u 90 subjektů, dodal ministr.

„Myslím, že je to cynické chování Donalda Tuska, který oslovuje své voliče, bublinu šílenců, kteří mu všechno uvěří a nebudou se ptát na podrobnosti,“ řekl Rafał Ziemkiewicz, redaktor týdeníku Do Rzeczy a ironicky dodal: „Když se nynějšímu vedení státního hřebčince podařilo prodat na aukci 10 plemenných koní za 600 000 euro, bylo to provládními médii oslavované jako velký úspěch. Za vlády PiS se 14 koní prodalo za 2,5 milionu euro, což bylo stejnou mediální partou komentováno jako konec polského chovu koní. Ve vidění kontrolorů činnosti PiS ale určitě šlo při prodeji koní o praní peněz či jinou nelegální činnost.“
Tuskova čísla jsou ale ujetá i jinde, pokračoval Ziemkiewicz. „Ve vládní aféře PiS kolem vydávání víz Tusk tvrdil, že za vlády dnešní opozice se nelegálně prodalo 600 000 víz do Polska. Byla na to dokonce vytvořena parlamentní vyšetřovací komise, která přišla ale pouze na to, že 220 víz do Polska bylo prostřednictvím úplatků uspíšeno, tedy že víza byla vydána přednostně. Ptá se dnes někdo Tuska, kam se podělo oněch 599 780 uplacených víz? Nikdo se už neptá. Téma zmizelo.“

Olympijské hry ve Varšavě

Polské vládní koalici klesá podpora, a proto pro zaplnění mediálního okurkového času nastolil polský premiér další vděčné téma a ohlásil, že Polsko bude žádat o pořádání olympijských her v roce 2040 nebo 2044. „S ministrem (sportu a cestovního ruchu) Nitrasem vedeme řadu měsíců jednání, aby se tento sen stal skutečností.“ dodal Tusk a pokračoval: „Život ukáže, zda je to reálný cíl. Budeme to brát vážně. Skutečná perspektiva s přihlédnutím k prvotním rozhodnutím, závazkům a deklaracím Mezinárodního olympijského výboru je taková, že můžeme mluvit o roce 2040 nebo 2044,“ uzavřel polský premiér.

O možném pořádání her v Polsku v roce 2044 napsal Polský institut sportovní diplomacie (PIDS) studii. Její autoři připomněli, že prezident Andrzej Duda před léty zmínil pořádání olympijských her v Polsku v roce 2036. Dnes vládnoucí politici na něm nenechali nit suchou a obvinili jej z nereálného populismu. „Reálnější vyhlídka pro Polsko je rok 2044. Existuje mnoho indicií, že toto je potenciálně velmi dobrá doba pro olympijské hry v Polsku. Nejpravděpodobnějším hostitelským městem by byla Varšava. MOV má velmi rád symboly výročí a rok 2044 je stoleté výročí Varšavského povstání Oslava tohoto jubilea 1. srpna 2044 (v tradičním období her) by byla potenciálně velmi silnou a emocionálně poutavou událostí,“ dočteme se ve studii PIDS.

Pozornost v okurkové sezóně

Varšavská náměstkyně primátora Renata Kaznowska před rokem v rozhovoru pro Gazetu Wyborcza řekla, že pořádání her „je monstrózní náklad“ a „přepočteno na polské zloté se jedná pravděpodobně o částku převyšující 100 miliard zlotých“. Loni měl o tak velké akci pochybnosti i Andrzej Domański, tehdejší ekonomický poradce Donalda Tuska: „Myslím, že se jedná o velký projekt, který vyžaduje prověření jeho ekonomické životaschopnosti. Praxe ukazuje, že mnoho zemí a měst, které olympiádu pořádaly, z ní nemělo žádný ekonomický zisk,“ uvedl stávající polský ministr financí v rozhovoru pro Rádio Zet. „Tusk se ztrácí ve svých vyprávěních. Nejprve dlouhé měsíce tvrdí, jak špatný je rozpočet, a pak nakonec oznámí ochotu zorganizovat olympijské hry v Polsku.“ napsala bývalá premiérka Beata Szydłová.

Tuskovi se ale povedlo krátkodobě ovládnout polskou mediální okurkovou scénu a o jeho „olympijském snu“ se debatuje dnes v Polsku v systému – aby řeč nestála. Většinou negativně a zavání to Fialovou „nuttelou“. Jeho styl politiky ale takový je. Není podstatné, co a jak říká, hlavně že je vidět.

Jaromír Piskoř

(psáno pro denik.to)

Continue Reading

Aktuality

Hnědé uhlí končí, problémy začínají: Co čeká Polsko po uzavření dolu Turów?

Published

on

V Polsku padlo rozhodnutí, že důl Turów zastaví k roku 2026 těžbu a podle všeho přestane fungovat i elektrárna Turów, poháněná jeho hnědým uhlím. Ta v současnosti pokrývá 7 % polské energetické spotřeby. Možná to potěší ekology napříč hranicemi i zahraniční těžaře, ale rozhodně ne tisíce polských zaměstnanců, a to nejen v tomto regionu.

Drazí Češi, prosíme vás o pomoc. Chceme dosáhnout ničeho.
V Polsku je stále více společností, které oznamují propouštění zaměstnanců, a to včetně velkých státních podniků. Poslední statistické údaje z období od ledna do května 2024 ukazují mnohem horší čísla než za období covidové pandemie. Týkají se zhruba 175 podniků, které plánují propustit více než 16 tisíc zaměstnanců.

Situace je však ještě horší, než naznačují statistiky – v červenci vedle jiných společností oznámily významné snižování personálních stavů státní PKP Cargo a Polská pošta, v řádu tisícovek zaměstnanců. Současná vládní garnitura nemá po devíti měsících vládnutí jiné řešení, než vinu za kritický stav těchto dvou polských státních firem házet na bývalé vedení dosazené ministry za dnes opoziční PiS.

Míra nezaměstnanosti v Polsku je zatím nízká, ale v červenci poprvé po dlouhé době překročila hranici pěti procent. K tomu se přidává i nemálo zahraničních společností, které se rozhodly přesunout výrobu z Polska do jiných zemí. Oznámila to například společnost Levi Strauss – ta po více než třiceti letech zavírá svůj závod v Płocku a propouští všechny zaměstnance, tedy přes osm set lidí. Nebo francouzský výrobce automobilových pneumatik Michelin – ten ukončuje výrobu pneumatik pro nákladní automobily v Olsztynu, která zde fungovala také již od 90. let, a nyní přesouvá svou výrobu do Rumunska.

Stejný krok oznámila společnost ABB: končí s výrobou nízkonapěťových motorů v Aleksandrów Łódzki a propouští čtyři stovky zaměstnanců, a k tomu i dalších šest set z výrobního závodu v Kladsku. Volvo Buses ve Wroclawi propouští přes čtyři stovky zaměstnanců a Lear Corporation v Pikutkowo u Włocławku jich plánuje propustit bezmála tisícovku.

Značná část těchto firem likviduje výrobu v Polsku a přesouvá ji do jiných zemí – jak v Evropské unii (Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko), tak v severní Africe (Maroko, Tunisko) a v Asii (Indie a Čína).

Zdražující energie spouštějí kolotoč propouštění

Jedním z důvodů propouštění anebo rozhodnutí o přesunu výroby z Polska je očekávané zvýšení cen elektřiny, plynu a dálkového vytápění od letošního roku a ledna 2025, jakož i v následujících letech. Experti zabývající se energetikou navíc obdrželi informace o odkladu uvedení prvního bloku jaderné elektrárny Lubiatowo-Kopalino do provozu až o 6 let, na rok 2040. Polsko energetickou soustavu čeká během příštích několika let uzavření dalších uhelných elektráren, a to tedy nebude doprovázeno spuštěním nového stabilního zdroje energie v podobě jaderné energie. Podnikatelé se v této situaci obávají nejen neustálého zdražování energií, ale i případného nedostatku energie v situaci, kdy Polsko nebude mít stabilní energetický mix.

První jaderná elektrárna v Polsku nabírá zpoždění. Česko by mohlo ukázat cestu přes nejtěžší překážku

Polský správní soud ve Varšavě v březnu zrušil platnost posouzení vlivu těžby v dole Turów na životní prostředí, které by umožnilo prodloužení prací v dole poblíž hranic s Českem až do roku 2044. Rozhodnutí sice podle soudu není důvodem k okamžitému zastavení těžby, ale polská prokuratura nepodala kasační stížnost proti rozsudku polského správního soudu, která by umožnila vlastníkovi dolu, společnosti PGE, domáhat se pro ně kladného rozsudku. Polští novináři navíc zveřejnili, že nepodání této kasační stížnosti není náhoda, protože generální prokurátor a ministr spravedlnosti Adam Bodnar uvedl do spisu, že „neexistují důvody pro podání kasační stížnosti“.

Sám ministr Bodnar tak rozhodl, že od roku 2026 zastaví důl Turów těžbu a podle všeho přestane fungovat i elektrárna Turów, poháněná jeho hnědým uhlím. Ta v současnosti pokrývá 7 % polské energetické spotřeby.

Připomeňme, že ukončení těžby hnědého uhlí pro elektrárnu Turów nařídil Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) v souvislosti se stížnostmi českých samospráv verdiktem španělské soudkyně Rosario Silva de Lapureta v květnu 2021. Vláda premiéra Morawieckého však tomuto rozhodnutí nevyhověla, proto na žádost Evropské komise uložil SDEU v září 2021 Polsku denní pokutu ve výši 500 tisíc eur.

Tento trest byl účtován téměř půl roku, až do února 2022, než byl tento případ z důvodu uzavření dohody Polska s Českou republikou o odstranění příčin sporu o důl Turów vymazán z rejstříku tribunálu. Celkem si Polsko nechalo z přiznaných evropských fondů odečíst asi 70 milionů eur na pokutách a 45 milionů eur zaplatilo jako odškodnění České republice – ale jak důl, tak elektrárna nadále fungovaly. Už tehdy zástupci tehdejší opozice a dnes vládnoucí koalice, jako místopředseda Občanské platformy (PO) Rafał Trzaskowski nebo lídr Hnutí Polsko 2050 Szymon Hołownia, přímo řekli, že by se polská vláda měla tomuto rozhodnutí podřídit.

Rozhodnutí polského ministra spravedlnosti jistě potěší německé, české a polské ekology, ale i těžaře. Je těžké si představit, že by o takové věci rozhodoval sám ministr Bodnar. Musel získat politický souhlas vládnoucí koalice. Stále jsou totiž platné argumenty Morawieckého vlády, že důl i elektrárna jsou – kromě zabezpečování cca 7 % polského energetického mixu – klíčovými podniky, spolu se svými dceřinými společnostmi zaměstnávají cca pět tisíc lidí. Navíc s činností dolu a elektrárny nepřímo souvisí dalších několik desítek tisíc pracovních míst v regionu. Zelená politika ale opět zvítězila.

Rozhodnutí polského ministra spravedlnosti jistě potěší německé, české a polské ekology, kteří žalobu u správního soudu podali, ale také německé a české hnědouhelné těžaře, kteří do polské elektrárny budou možná vozit své hnědé uhlí. ČEZ bude také spokojen – škrtnutím 7 % elektřiny znamená totiž pro Polsko zcela neplánované a nečekané skokové zvýšení závislosti na dovozu elektřiny už od roku 2027.

Jaromír Piskoř

(psáno pro info.cz)

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

  • Polské ekonomické forum – platforma pro dialog 30.8.2024
    Rodina demokratických evropských zemí si stále více uvědomuje, že bude muset další roky žít v realitě nové studené války. Ekonomiky našich zemí se budou muset vyrovnat nejen s klasickými výzvami, ale také s požadavky válečného režimu. Hodnota spolupráce zůstane na našem kontinentu o to výjimečně důležitější. Jedním z cílů Ekonomického fóra vždy bylo zmírňovat konflikty. […]
    Jaromír Piskoř
  • Divadlo Tuskovy vlády o 100 miliardách zlotých 28.8.2024
    Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci tvrdil, že v současnosti čelí obvinění 62 lidí z minulé vládní garnitury. Podle něj se řízení ohledně podezřelých veřejných výdajů týká 100 miliard zlotých (což je přibližně 20 % polského státního rozpočtu a v přepočtu asi 600 miliard korun). Tusk tvrdí, že předseda PiS Jarosław Kaczyński si myslel, […]
    Jaromír Piskoř
  • Hnědé uhlí končí, problémy začínají: Co čeká Polsko po uzavření dolu Turów? 28.8.2024
    V Polsku padlo rozhodnutí, že důl Turów zastaví k roku 2026 těžbu a podle všeho přestane fungovat i elektrárna Turów, poháněná jeho hnědým uhlím. Ta v současnosti pokrývá 7 % polské energetické spotřeby. Možná to potěší ekology napříč hranicemi i zahraniční těžaře, ale rozhodně ne tisíce polských zaměstnanců, a to nejen v tomto regionu. Drazí […]
    Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.