Connect with us

Akce

Tusk nevládne. Panuje.

Published

on

Evropská komise rozhodla o zahájení postupů při nadměrném schodku financí vůči Polsku a šesti dalším zemím EU (Belgii, Francii, Itálii, Maďarsku, Maltě a Slovensku). Důvodem je to, že deficit veřejných financí u nich výrazně překročil tříprocentní hranici. V případě Polska činil v roce 2023 5,1 % HDP.

„Doporučuji všem, kteří tvrdí, že kdyby byla u moci PiS, stalo by se to samé, podívejte se na 8 let, kdy jsme byli u vlády. Během této doby, i přes řadu konfliktů a nedostatek dobré vůle ze strany Evropské komise, nás nikdo nemohl podrobit postupu při nadměrném schodku,“ řekl bývalý premiér Morawiecki a dodal, že „vláda KO a koalice spadly pod proceduru při nadměrném schodku pouhých šest měsíců po převzetí moci“.

Jenže ona procedura souvisí s deficitem za roku 2023, kdy byl více než 10 měsíců Morawiecki premiérem. Prezident Institutu veřejných financí Sławomir Dudek tvrdí, že v roce 2023 si byl Morawiecki vědom, že mu hrozí procedura apři nadměrném schodku, ale snažil se to před Poláky utajit, aby před volbami nerozproudil diskuzi o stavu veřejných financí. Navíc rozpočet na rok 2024 je návrhem Morawieckého vlády a předpokládal schodek 4,5 % HDP.

Po zahájení procedury Polsko čeká na konkrétní doporučení pro polskou vládu ze strany EU. Vláda bude nucena šetřit. Pravděpodobně bude EU požadovat plán na snížení deficitu veřejných financí ve čtyřletém výhledu. Polsko proto na podzim bude muset poslat do EU rozpočtový výhled na roky 2025-2028. Onen plán bude podléhat hodnocení Komise a názoru Rady EU. Názor Rady bude právně závazný. Střednědobý plán revidovaný Komisí a Radou bude pak definovat tempo růstu nákladů do roku 2028 zajišťující bezpečnost veřejných financí, tedy omezení deficitu pod 3 % HDP. Ono tempo pak bude právně závazné i pro další rozpočtové zákony.

Podle nových předpisů (od května 2024) platících pro proceduru nadměrného deficitu bude dohled ze strany EU pokrývat většinu výdajů, a to nejen výdajů státního rozpočtu, ale šířeji i sektoru vládních institucí, jehož rozsah je dán předpisy EU. Tento dohled se však bude týkat jen celkové výše výdajů. Kromě toho z něj budou vyloučeny náklady na dluhovou službu a výdaje na projekty financované z rozpočtu EU. Výdaje související s národní obranou nebo jinými faktory souvisejícími s procedurou však nebudou z dohledu vyloučeny.

V praxi to znamená, že Polsko nebude mít peníze na žádné změny či projekty generující vysoké náklady. Vládnoucí koalice pak může škrtnout téměř všechny své volební sliby. Vláda bude muset asi i revidovat výši sociálních programů jako Rodina 800 + a roční třinácté a čtrnácté důchody. Aby se Polsko dostalo pod 3 % muselo by ušetřit oproti platnému rozpočtovému schodku cca 70 miliard PLN. Samotné příspěvky na děti Rodina + znamenají 70 miliard PLN, třináctý a čtrnáctý důchod pak 45 miliard PLN.

Už je tedy jasné, proč se vládní představitelé ošívají nad otázkami, zda budou pokračovat velké projekty jako například CPK (Centralny port komunikacyjny) – dopravní projekt nového letiště, železničního uzlu a silničního spojení. Projekt nová vláda zarazila, nejprve audity, které měly zjistit, zda představitelé dnes opoziční PiS neporušovali zákony. Protože se ale staví rychlostní železnice a s ní je spojené čerpání evropských fondů, dochází k revizi a zúžení projektu. Pro projekt je podporován více než 60 % Poláků a vláda zatím nemůže říci, že na něj nebude mít peníze. Proto se ukončení projektu posunuto o pět let.

Totéž můžeme pozorovat u stavby první jaderné elektrárny, kde byl posunut termín dokončení dokonce o sedm let. O lokalizaci druhé jaderné elektrárny nebude jen tak rozhodnuto a třetí soukromý projekt s korejskou účastí byl už úplně odpískán. Jsou rušeny projekty rozšíření či výstavby nových přepravních terminálů na Baltu a v Polsku se pár let bude stavět pouze to, co nebude zátěží pro rozpočet a bude navázáno na financování z fondů EU.

V takových podmínkách může polská vláda sáhnout po netradičních, inovativních až riskantních řešeních. V roce 2014 převedla v podobné situaci zákonem polská vláda „spící“ prostředky ve výši přibližně 100 miliard PLN ze soukromých penzijních fondů do „průběžného“ financování polských důchodů. Poláci dostali subkonta u důchodového úřadu a na hodnotě netratili. Podle Donalda Tuska tehdejší vláda zachránila jejich peníze před znehodnocením v soukromých fondech a argentinským scénářem. Nynější vláda by dnes mohla „zachraňovat“ zbytek. Otevřený penzijní fond OFE reprezentuje v Polsku druhý penzijní pilíř a bylo v něm na konci roku 2022 168 miliard PLN. Pokud by ony prostředky byly převedeny opět na stát a OFE zrušeno, pak by akcie mnoha společností kotovaných na burze cenných papírů, které nyní OFE drží, byly převedeny do nějakého státního fondu a de facto by je spravovala vláda a mohla by tyto zestátněné podíly, ale i celé společnosti privatizovat. V roce 2015 i kvůli OFE byl Donald Tusk na osm let odstaven od vlády v Polsku. Dnes je opět u moci.

„Lituji, že jednání vlády nejsou veřejná. Kdybyste slyšeli, co říkám ministrům, vaše uši by trnuly.“ prohlásil nedávno veřejně Donal Tusk. Premiér Tusk už totiž nevládne, ale panuje. Po evropských volbách síla koaličních partnerů ve vládě ještě zeslábla a návrhy jejich ministrů budou nově procházet schválením vládního ekonomického výboru složeného z lidí věrných premiérovi. Pak teprve mohou být předloženy vládě. Mnohé programové návrhy koaličních partnerů tak nebudou zařazeny ani na program jednání koaliční vlády. Protichůdnost programů koaliční polské Lewice či polských Lidovců je zcela zjevná, ale dramaticky narůstá mezilidská nechuť sedět spolu u jednoho stolu. Paradoxně tak dnes polskou vládu drží pohromadě pouze autorita panovníka.

Jaromír Piskoř

(psáno pro info.cz)

 

redaktor a editor polskodnes.cz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Akce

Kultovní filmová přehlídka na česko-polské hranici!

Published

on

Na česko-polské hranici se letos od 27. dubna do 3. května uskuteční už 21. ročník festivalu Kino na Hranici. Jedinečný festival, v rámci kterého diváci během sedmi dnů hned několikrát za den skutečně překročí státní hranice. 

Festival Kino na Hranici začal postupně odhalovat svůj program – přes sto padesát filmových projekcí a sto hostů je zárukou, že si z nabídky vybere každý. Díky intimní a přátelské atmosféře pohraničního Těšína si festival oblíbili přední filmoví režiséři i herci. Festival je jedním z mála, na kterém je možné sledovat film v sále s režisérkou Agnieszkou Holland, která v posledních letech nevynechala žádný z ročníků, Krzysztofem Zanussim i Janem Hřebejkem nebo Miroslavem Krobotem. Tváří v tvář je možné se v Těšíně setkat také s Karolinou Gruzskou, Ivanem Trojanem nebo Agatou Kuleszovou z Oscarem oceněného filmu Ida. Festival se vedle současné polské a české filmové tvorby zaměřuje na retrospektivy a tematické cykly, které kinematografie obou zemí spojují.

Možnosti dialogu s díly Jana Švankmajera  

V rámci retrospektivních sekcí budou mít návštěvníci unikátní příležitost seznámit se s dílem výjimečného a nekompromisního filmového surrealisty Jana Švankmajera. “Animace je pro Švankmajera formou magie, díky níž oživuje předměty jako třeba kus kořene z lesa, který se stal hlavním “hrdinou” filmu Otesánek. Inspiraci čerpá také z literatury, na plátno přenesl mimo jiné díla Lewisa Carrolla a Edgara Allana Poea. Jeho filmy jsou rovněž zdrojem inspirace pro mnoho tvůrců – bratry Quaovy, Tima Burtona či Terryho Gilliama,” přibližuje režisérovu tvorbu český programový ředitel Martin Novosad. Retrospektiva nabídne všechny Švankmajerovy celovečerní snímky a výběr krátkých filmů klíčových pro jeho tvůrčí dráhu.
Další z českých osobností, kterým se program festivalu bude letos věnovat, je legendární představitel doktora Mráčka či strýčka Pepina z Postřižin Jaromír Hanzlík. Těšínský rodák přijede na hranici uvést kromě své starší tvorby i úplnou novinku – romantickou komedii Léto s gentlemanem, v níž Hanzlík hraje nejen hlavní roli, ale zároveň je i autorem scénáře.
Festival představí také průřez dílem polských tvůrců – své filmy přijede osobně uvést režisér polský režisér kultovních hořkých komedií Marek Koterski a charismatický polský herec Marcin Dorociński.

České a polské Femmes Fatales

Letošní ročník bude patřit také ženským hrdinkám – tematický cyklus Femme Fatale se zaměří na krásné a osudové ženy českých a polských filmů. Výběr filmů připomene inspirativní roli žen ve filmovém světě – ať už okouzlovaly svými půvaby a charismem celou generaci diváků či se staly múzami pro tvůrce. Vyslankyní českých femme fatales bude třeba Olga Schoberová, jež se stala symbolem sexappealu šedesátých let zejména díky roli v bláznivé sci-fi komedii Kdo chce zabít Jessii?. Mezi polskými osudovými ženami přehlídka představí Grażynu Szapołowskou z Krátkého filmu o lásce Krzysztofa Kieślowského nebo Joannu Kuligovou ze Studené války.

Na hranici do Těšína snadno a rychle

Dostat se na festival Kino na Hranici je překvapivě mnohem jednodušší, než se zdá – díky snadnému a z větších měst přímému vlakovému spojení je možné se do Těšína dorazit za pár hodin ze všech koutů republiky. Poznáte tak Polsko nejen díky přátelské atmosféře tohoto města, ale hlavně z pláten zdejších kinosálů. Polská kinematografie v současně patří k nejúspěšnějším a nejoceňovanějším na světě a na festivalu budete mít příležitost seznámit se s tím nejzajímavějším, co se v Polsku za poslední rok urodilo. Do konce ledna je možné zakoupit akreditaci na celý festival ve zvýhodněném balíčku za 880 Kč (7 denní akreditace, festivalový katalog, tričko a taška).

A aby první seznámení s festivalem bylo ještě jednodušší, připravují se v průběhu následujících měsíců vlogy, kde se dozvíte nejrůznější praktické informace, tipy a triky. První z doporučení, co na festivalu neminout, se točilo v centru Prahy v nově otevřeném muzeu NaFilM, které je vůbec prvním muzeem filmu v České republice: https://youtu.be/AjfVPyp5c44.

  1. Ročník festivalu Kino Na Hranici / Kino na Granici,

Těšín, CZ / PL, 27.4. – 3.5.2019

Více o festivalu: https://kinonagranicy.pl/cz/strana/o-przegladzie-cz

Facebook: https://www.facebook.com/kinonagranicy/  

Instagram: https://www.instagram.com/kino_na_granicy/?hl=cs

Youtube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLkxTJImaipDzolDlIfr8gYncnyttY3RJs

Fotogalerie z předchozích ročníků: https://kinonagranicy.pl/cz/galerie

 

Akreditace

Do 31. března 2019 bude cena akreditace 1000 Kč. V ceně akreditace je zahrnutý také festivalový katalog, tričko a taška.

Více o akreditacích zde: https://kinonagranicy.pl/cz/strana/permanentky-v-predprodeji

Ubytování

Seznam ubytovacích zařízení, které vám doporučujeme využít během 21. ročníku filmové přehlídky Kino na hranici – podrobnější doporučení bude jedním z témat dalšího festivalového vlogu: https://kinonagranicy.pl/cz/strana/ubytovani

Plakát 21. Ročníku festivalu Kino na Hranici

Letos se bude konat již 21. ročník festivalu, což je symbolické číslo, které připomíná mimo jiné i karetní hru „oko bere“. Pravidla jsou jednoduchá: k výhře je nutné získat součet karet ve výši 21.  Jeho autorkou je podobně jako v minulých letech Iwona Cichy, která své dílo popisuje následovně:

„Pokud jde o plakát, vždy se pokouším nalézt co nejvýstižnější metaforu, která dokáže neobvyklým způsobem zprostředkovat určité téma. Podobně tomu bylo i tentokrát. Máme výborně zpracovaný program, postupně vytahujeme esa z rukávu, odhalujeme jeho jednotlivé části a lákáme tím naše diváky! Hlavou mi proběhla celá řada nápadů, nicméně jeden mě nadchnul už od samého začátku. Inspirací mi byla hra, díky níž se zastaví čas (podobně jako se to stává během festivalu!), zatímco její účastníci se dobře baví a počítají se štěstím a vysokou výhrou“.

Více o letošním vizuálu festivalu: https://kinonagranicy.pl/cz/strana/materialy-prasowe

Kontakt pro média:

Terezie Křížkovská

+420 723 219 582

media.cz@kinonagranicy.pl

Adéla Mrázová

+420 603 195 998

media.cz@kinonagranicy.pl

Continue Reading
Advertisement

Nejnovější příspěvky

Advertisement

Advertisement

Facebook

  • Polské ekonomické forum – platforma pro dialog 30.8.2024
    Rodina demokratických evropských zemí si stále více uvědomuje, že bude muset další roky žít v realitě nové studené války. Ekonomiky našich zemí se budou muset vyrovnat nejen s klasickými výzvami, ale také s požadavky válečného režimu. Hodnota spolupráce zůstane na našem kontinentu o to výjimečně důležitější. Jedním z cílů Ekonomického fóra vždy bylo zmírňovat konflikty. […]
    Jaromír Piskoř
  • Divadlo Tuskovy vlády o 100 miliardách zlotých 28.8.2024
    Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci tvrdil, že v současnosti čelí obvinění 62 lidí z minulé vládní garnitury. Podle něj se řízení ohledně podezřelých veřejných výdajů týká 100 miliard zlotých (což je přibližně 20 % polského státního rozpočtu a v přepočtu asi 600 miliard korun). Tusk tvrdí, že předseda PiS Jarosław Kaczyński si myslel, […]
    Jaromír Piskoř
  • Hnědé uhlí končí, problémy začínají: Co čeká Polsko po uzavření dolu Turów? 28.8.2024
    V Polsku padlo rozhodnutí, že důl Turów zastaví k roku 2026 těžbu a podle všeho přestane fungovat i elektrárna Turów, poháněná jeho hnědým uhlím. Ta v současnosti pokrývá 7 % polské energetické spotřeby. Možná to potěší ekology napříč hranicemi i zahraniční těžaře, ale rozhodně ne tisíce polských zaměstnanců, a to nejen v tomto regionu. Drazí […]
    Jaromír Piskoř

Aktuality

Copyright © 2013 - 2022 Polskodnes.cz | ISSN 1805-8582 | Powered by WordPress | Themes by kabris|NET.