Aktuality
Proč Polsko s kvótami „zradilo“ Visegrád: chytrá diplomacie i domácí politika
Znamená odlišný postoj Varšavy k přerozdělení uprchlíků konec Visegrádské skupiny? „Na otázkách migrace spolupráce V4 nestojí,“ říká analytik AMO Vít Dostál. (publikováno: 24.09.2015). Podle státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy navíc změna polské pozice nebyla překvapivá. Co se Polákům podařilo dojednat a jak hlasování o kvótách souvisí s polskou domácí politikou?
Když Polsko v úterý hlasovalo na schůzce unijních ministrů vnitra pro přerozdělení 120 000 uprchlíků z nejpostiženějších zemí, oživilo to po nějaké době otázku o funkčnosti Visegrádské skupiny.
Visegrádské země – Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko – totiž dlouho tvrdily, že společně vystupují proti kvótám pro relokaci a žádají opatření, která pomohou vyřešit příčiny současné imigrační vlny.
Prouza: Poláci nás dopředu varovali, že se vydají jinou cestou
„Určitě to narušuje politickou důvěru mezi zeměmi V4, které opakovaně o kvótách jednaly a až do minulého týdne vystupovaly jednotně,“ myslí si český europoslanec Miroslav Poche (ČSSD).
„Na přílišnou jednotu Visegrádské čtyřky nelze v tuto chvíli spoléhat,“ řekl EurActivu. Úterní hlasování podle něj může mít dopad na budoucnost vzájemných vztahů.
Pohřbívání Visegrádu
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza od včerejška v médiích uklidňuje, že žádná katastrofa se nestala. Pochybnosti o Visegrádské spolupráci se podle něj objevují pravidelně.
„Je to oblíbené téma. Visegrád však funguje dál, jako vždy,“ řekl redakci po včerejším summitu prezidentů a premiérů, kteří v Bruselu hledali společné východisko z migrační krize.
Včerejší vrcholná schůzka podle něj ukázala, že síla Visegrádu spočívá ve schopnosti hledat témata, na kterých se lze shodnout.
„Večer před Evropskou radou se všichni čtyři premiéři sešli a shodli se na prioritách. Měli bychom se podle nich soustředit na ochranu vnější hranice, co nejdříve vybudovat hotspoty a zefektivnit návratovou politiku. Na všechna tato témata se zaměřil i summit,“ uvedl v rozhovoru pro EurActiv.
Podle ředitele Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Víta Dostála je přitom spíše náhoda, že se V4 v problematice migrace vůbec shodla.
„Není to téma, se kterým by Visegrád dlouhodobě pracoval, a kde by se jeho zájmy dlouhodobě překrývaly, jako je tomu například v energetice nebo kohezní politice,“ vysvětlil EurActivu.
V tomto případě se prý společný postup vytvořil spíše na základě aktuálního nastavení politické situace v jednotlivých státech.
Neříkat „ne“
Úterní změna polského postoje každopádně nebyla překvapením. „Poláci nás dopředu varovali, že touto cestou půjdou, že je pro ně důležitější kompromis a zachování jednoty,“ řekl novinářům tajemník Prouza.
„Polsko k tomu mohlo mít různé důvody,“ přemýšlí europoslanec ODS Jan Zahradil. „Za měsíc budou volby a vládnoucí Občanská platforma téměř jistě prohraje a odejde do opozice. Možná se chtěli ukázat v dobrém světle v Bruselu nebo v Berlíně,“ řekl redakci.
„Spekuluje se také o tom, že si chtěli kvótami otevřít možnost pro nějaký budoucí příliv uprchlíků z Ukrajiny, pokud se tam situace nějakým způsobem zdramatizuje,“ dodal.
Co vlastně Varšava změnou pozice zamýšlela, naznačil polský státní tajemník pro migraci Piotr Stachanczyk. Základem rozhodnutí podle něj bylo přesvědčení, že zůstávat v táboře „odmítačů“ není výhodné.
Aktivní vyjednávání
Takto se prý naopak podařilo ze závěrů jednání vymazat mechanismus pro výpočet kvót založený na údajích o HDP a počtu obyvatel členských zemí. Dohoda ministrů vnitra tak nezavádí precedent pro další přerozdělování, citoval Stachanczyka server EU Observer.
Platí prý také, že pokud by přišla výrazná vlna uprchlíků z Ukrajiny, může Polsko přestat s přijímáním běženců v rámci kvót. Zároveň podle něj dohodnutá pravidla dovolují dávat při přijímání uprchlíků přednost křesťanům.
Dostál: Kopaczová může chtít vyprokovat PiS ke xenofobním prohlášením.
„Ne, že bych to Polákům vyčítal. Sám jsem u jednání nebyl, ale mám informace, že byli při dojednávání závěrů aktivní,“ řekl EurActivu další český europoslanec Pavel Telička (ANO). Takový přístup měla podle něj zvolit i česká vláda. „Polsko vsadilo nejen na spojence z V4, ale především na ty, kteří mají potřebnou váhu. Nelze to nálepkovat slovem ‚zrada‘. I my bychom měli předvídat a hrát na více šachovnicích,“ myslí si.
„Pokud v rámci V4 existovala jediná strategie – že všechny čtyři země budou protestovat proti kvótám, aniž by navrhly alternativu, kterou by mohli ostatní přijmout – pak taková strategie byla špatná. Zvlášť pokud skupina nebyla tak pevná, jak vláda tvrdila,“ dodává místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.
Sázka na image
Změna v polské pozici podle odborníků souvisí i se zmíněnými parlamentními volbami, které se konají už za měsíc.
Premiérka Ewa Kopaczová může paradoxně využít toho, že její strana Občanská platforma (PO) se kvůli rozhodnutí o kvótách stala terčem kritiky konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), která je se svou premiérskou kandidátkou Beatou Szydlovou favoritem voleb.
„Kopaczová nyní na Szydlovou ztrácí v průzkumech jedenáct procent. Proto může chtít vyprovokovat PiS k ostrým xenofobním vyjádřením, aby bylo možné ukázat, že se strana nedokázala přiblížit ke středu politického spektra, ale stále jí náleží nálepka extremistické strany,“ vysvětluje analytik Dostál.
To prý může odradit voliče PO, kteří by uvažovali o podpoře PiS, nebo kteří by jednoduše nešli hlasovat pro Platformu. „Mobilizace voličů Platformy spočívá v tom, že se bojí PiS. Tak to bylo ve volbách před čtyřmi i osmi lety,“ řekl Dostál redakci.
Kopaczová se tak může snažit ukázat, že vede Polsko jako silnou a proevropskou zemi.
„Mezi jednotu EU a budoucnost Polska bychom mohli vložit rovnítko. Naši političtí oponenti, kteří tvrdí, že se můžeme od EU odvrátit, přejí Polsku špatnou budoucnost. Solidarita musí fungovat na obě strany,“ prohlásila premiérka po včerejším summitu.
Pokud se bude v Polsku hlasitěji debatovat o migraci a kvótách, utiší se zároveň debata o aféře s odposlechy a kontaktech politiků s lidmi z byznysu, která vládní Platformě u voličů uškodila, dodává Dostál.
Autor: Adéla Denková, euraktiv.cz
Aktuality
Polské ekonomické forum – platforma pro dialog
Rodina demokratických evropských zemí si stále více uvědomuje, že bude muset další roky žít v realitě nové studené války. Ekonomiky našich zemí se budou muset vyrovnat nejen s klasickými výzvami, ale také s požadavky válečného režimu. Hodnota spolupráce zůstane na našem kontinentu o to výjimečně důležitější.
Jedním z cílů Ekonomického fóra vždy bylo zmírňovat konflikty. Platforma pro dialog, kterou se Fórum v Karpaczi stalo pro zástupce zemí z různých koutů světa, zejména naší části Evropy, se proto stává ještě důležitější. Za více než tři desetiletí se nám podařilo vytvořit jedinečné místo, kde můžete mluvit s respektem k druhému člověku a jeho názorům. Místo, kde se rodí moderní nápady a nekonvenční, inovativní řešení.
Polsko musí mít instituce, jejichž horizont činnosti je delší než období, ve kterém byl u moci konkrétní politický tým. Pouze to vám dává šanci skutečně řešit problémy. Hosty Fóra jsou prezidenti, předsedové vlád, ministři, politici a představitelé samosprávy, prezidenti korporací, lidé z kultury, renomovaní vědci, novináři a zástupci nevládních organizací.
Důkladná analýza trendů prováděná odborníky z Institute of Eastern Studies Foundation umožňuje každoročně připravit obsahový program Ekonomického fóra, který se skládá z více než 350 akcí týkajících se celého spektra témat ze světa evropské politiky. inovativní ekonomiky, občanské společnosti, ochrany životního prostředí a bezpečnosti.
Jednou z klíčových událostí XXXIII. ekonomického fóra bude prezentace zprávy připravené Varšavskou ekonomickou školou a Ekonomickým fórem. Odborníci ze SGH již posedmé představili analýzy nejdůležitějších ekonomických a sociálních problémů v Polsku a střední a východní Evropě.
Otázky spojené s vývojem umělé inteligence budou na fóru AI zvláště diskutovanou oblastí. Fórum AI bude zahrnovat vyhrazenou tematickou trať skládající se z panelů, prezentací, workshopů a speciálních akcí. Budou diskutovány klíčové otázky vlivu umělé inteligence ve společnosti, ale i v sektoru veřejných a komerčních služeb. Budou se diskutovat problémy a výzvy, kterým bude muset trh čelit tváří v tvář zásadním technologickým změnám. Účastníci fóra také zváží, do jaké míry investice do vědeckého výzkumu a moderních technologií umělé inteligence v mnoha oblastech života umožní Evropské unii obnovit konkurenceschopnost ve vztahu ke globálním ekonomikám a nutnosti zajistit bezpečnost evropských zemí.
Aktuality
Divadlo Tuskovy vlády o 100 miliardách zlotých
Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci tvrdil, že v současnosti čelí obvinění 62 lidí z minulé vládní garnitury. Podle něj se řízení ohledně podezřelých veřejných výdajů týká 100 miliard zlotých (což je přibližně 20 % polského státního rozpočtu a v přepočtu asi 600 miliard korun). Tusk tvrdí, že předseda PiS Jarosław Kaczyński si myslel, že vytvořil „uzavřený systém“. Myslel si, že příští volby vyhraje a nikdo nebude mít přístup k informacím, ze kterých si dnes Tuskova vláda pomalu vytváří obrázek o těchto zneužitích.
V Polsku už málokdo věří, že Tusk splní své předvolební sliby. Před pár dny se objevil průzkum, který to potvrzuje. A co se stalo? Donald Tusk se samozřejmě naštval a musel předvést show. Vyzval tři ministry, aby před kamerami podepsali dohodu o stíhání členů PiS, a ti poslušně ono divadlo předvedli. Andrzej Domański (finance), Tomasz Siemoniak (vnitro) a Adam Bodnar (spravedlnost) podepsali teatrálně dohodu týkající se „koordinace činností jimi podřízených služeb zaměřených na odhalování, zajišťování a vymáhání majetku dlužného státní pokladně“.
Ne všichni divadlu tleskají
Polský ministr financí Andrzej Domański posléze svého šéfa poněkud poopravil a na dotaz Polsat News vysvětlil, že 100 miliard PLN (mezinárodní zkratka pro polské zloté) je částka, na kterou se vztahuje studie o oné „tvorbě obrázku“. 5 miliard PLN je částka u případů, kde již byly zjištěny nesrovnalosti a přes 3 miliardy PLN je částka, kde bylo podáno oznámení státnímu zastupitelství ohledně vypořádání s „uzavřeným systémem“. Kontroly dále probíhají u 90 subjektů, dodal ministr.
„Myslím, že je to cynické chování Donalda Tuska, který oslovuje své voliče, bublinu šílenců, kteří mu všechno uvěří a nebudou se ptát na podrobnosti,“ řekl Rafał Ziemkiewicz, redaktor týdeníku Do Rzeczy a ironicky dodal: „Když se nynějšímu vedení státního hřebčince podařilo prodat na aukci 10 plemenných koní za 600 000 euro, bylo to provládními médii oslavované jako velký úspěch. Za vlády PiS se 14 koní prodalo za 2,5 milionu euro, což bylo stejnou mediální partou komentováno jako konec polského chovu koní. Ve vidění kontrolorů činnosti PiS ale určitě šlo při prodeji koní o praní peněz či jinou nelegální činnost.“
Tuskova čísla jsou ale ujetá i jinde, pokračoval Ziemkiewicz. „Ve vládní aféře PiS kolem vydávání víz Tusk tvrdil, že za vlády dnešní opozice se nelegálně prodalo 600 000 víz do Polska. Byla na to dokonce vytvořena parlamentní vyšetřovací komise, která přišla ale pouze na to, že 220 víz do Polska bylo prostřednictvím úplatků uspíšeno, tedy že víza byla vydána přednostně. Ptá se dnes někdo Tuska, kam se podělo oněch 599 780 uplacených víz? Nikdo se už neptá. Téma zmizelo.“
Olympijské hry ve Varšavě
Polské vládní koalici klesá podpora, a proto pro zaplnění mediálního okurkového času nastolil polský premiér další vděčné téma a ohlásil, že Polsko bude žádat o pořádání olympijských her v roce 2040 nebo 2044. „S ministrem (sportu a cestovního ruchu) Nitrasem vedeme řadu měsíců jednání, aby se tento sen stal skutečností.“ dodal Tusk a pokračoval: „Život ukáže, zda je to reálný cíl. Budeme to brát vážně. Skutečná perspektiva s přihlédnutím k prvotním rozhodnutím, závazkům a deklaracím Mezinárodního olympijského výboru je taková, že můžeme mluvit o roce 2040 nebo 2044,“ uzavřel polský premiér.
O možném pořádání her v Polsku v roce 2044 napsal Polský institut sportovní diplomacie (PIDS) studii. Její autoři připomněli, že prezident Andrzej Duda před léty zmínil pořádání olympijských her v Polsku v roce 2036. Dnes vládnoucí politici na něm nenechali nit suchou a obvinili jej z nereálného populismu. „Reálnější vyhlídka pro Polsko je rok 2044. Existuje mnoho indicií, že toto je potenciálně velmi dobrá doba pro olympijské hry v Polsku. Nejpravděpodobnějším hostitelským městem by byla Varšava. MOV má velmi rád symboly výročí a rok 2044 je stoleté výročí Varšavského povstání Oslava tohoto jubilea 1. srpna 2044 (v tradičním období her) by byla potenciálně velmi silnou a emocionálně poutavou událostí,“ dočteme se ve studii PIDS.
Pozornost v okurkové sezóně
Varšavská náměstkyně primátora Renata Kaznowska před rokem v rozhovoru pro Gazetu Wyborcza řekla, že pořádání her „je monstrózní náklad“ a „přepočteno na polské zloté se jedná pravděpodobně o částku převyšující 100 miliard zlotých“. Loni měl o tak velké akci pochybnosti i Andrzej Domański, tehdejší ekonomický poradce Donalda Tuska: „Myslím, že se jedná o velký projekt, který vyžaduje prověření jeho ekonomické životaschopnosti. Praxe ukazuje, že mnoho zemí a měst, které olympiádu pořádaly, z ní nemělo žádný ekonomický zisk,“ uvedl stávající polský ministr financí v rozhovoru pro Rádio Zet. „Tusk se ztrácí ve svých vyprávěních. Nejprve dlouhé měsíce tvrdí, jak špatný je rozpočet, a pak nakonec oznámí ochotu zorganizovat olympijské hry v Polsku.“ napsala bývalá premiérka Beata Szydłová.
Tuskovi se ale povedlo krátkodobě ovládnout polskou mediální okurkovou scénu a o jeho „olympijském snu“ se debatuje dnes v Polsku v systému – aby řeč nestála. Většinou negativně a zavání to Fialovou „nuttelou“. Jeho styl politiky ale takový je. Není podstatné, co a jak říká, hlavně že je vidět.
Jaromír Piskoř
(psáno pro denik.to)
Aktuality
Hnědé uhlí končí, problémy začínají: Co čeká Polsko po uzavření dolu Turów?
V Polsku padlo rozhodnutí, že důl Turów zastaví k roku 2026 těžbu a podle všeho přestane fungovat i elektrárna Turów, poháněná jeho hnědým uhlím. Ta v současnosti pokrývá 7 % polské energetické spotřeby. Možná to potěší ekology napříč hranicemi i zahraniční těžaře, ale rozhodně ne tisíce polských zaměstnanců, a to nejen v tomto regionu.
Drazí Češi, prosíme vás o pomoc. Chceme dosáhnout ničeho.
V Polsku je stále více společností, které oznamují propouštění zaměstnanců, a to včetně velkých státních podniků. Poslední statistické údaje z období od ledna do května 2024 ukazují mnohem horší čísla než za období covidové pandemie. Týkají se zhruba 175 podniků, které plánují propustit více než 16 tisíc zaměstnanců.
Situace je však ještě horší, než naznačují statistiky – v červenci vedle jiných společností oznámily významné snižování personálních stavů státní PKP Cargo a Polská pošta, v řádu tisícovek zaměstnanců. Současná vládní garnitura nemá po devíti měsících vládnutí jiné řešení, než vinu za kritický stav těchto dvou polských státních firem házet na bývalé vedení dosazené ministry za dnes opoziční PiS.
Míra nezaměstnanosti v Polsku je zatím nízká, ale v červenci poprvé po dlouhé době překročila hranici pěti procent. K tomu se přidává i nemálo zahraničních společností, které se rozhodly přesunout výrobu z Polska do jiných zemí. Oznámila to například společnost Levi Strauss – ta po více než třiceti letech zavírá svůj závod v Płocku a propouští všechny zaměstnance, tedy přes osm set lidí. Nebo francouzský výrobce automobilových pneumatik Michelin – ten ukončuje výrobu pneumatik pro nákladní automobily v Olsztynu, která zde fungovala také již od 90. let, a nyní přesouvá svou výrobu do Rumunska.
Stejný krok oznámila společnost ABB: končí s výrobou nízkonapěťových motorů v Aleksandrów Łódzki a propouští čtyři stovky zaměstnanců, a k tomu i dalších šest set z výrobního závodu v Kladsku. Volvo Buses ve Wroclawi propouští přes čtyři stovky zaměstnanců a Lear Corporation v Pikutkowo u Włocławku jich plánuje propustit bezmála tisícovku.
Značná část těchto firem likviduje výrobu v Polsku a přesouvá ji do jiných zemí – jak v Evropské unii (Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko), tak v severní Africe (Maroko, Tunisko) a v Asii (Indie a Čína).
Zdražující energie spouštějí kolotoč propouštění
Jedním z důvodů propouštění anebo rozhodnutí o přesunu výroby z Polska je očekávané zvýšení cen elektřiny, plynu a dálkového vytápění od letošního roku a ledna 2025, jakož i v následujících letech. Experti zabývající se energetikou navíc obdrželi informace o odkladu uvedení prvního bloku jaderné elektrárny Lubiatowo-Kopalino do provozu až o 6 let, na rok 2040. Polsko energetickou soustavu čeká během příštích několika let uzavření dalších uhelných elektráren, a to tedy nebude doprovázeno spuštěním nového stabilního zdroje energie v podobě jaderné energie. Podnikatelé se v této situaci obávají nejen neustálého zdražování energií, ale i případného nedostatku energie v situaci, kdy Polsko nebude mít stabilní energetický mix.
První jaderná elektrárna v Polsku nabírá zpoždění. Česko by mohlo ukázat cestu přes nejtěžší překážku
Polský správní soud ve Varšavě v březnu zrušil platnost posouzení vlivu těžby v dole Turów na životní prostředí, které by umožnilo prodloužení prací v dole poblíž hranic s Českem až do roku 2044. Rozhodnutí sice podle soudu není důvodem k okamžitému zastavení těžby, ale polská prokuratura nepodala kasační stížnost proti rozsudku polského správního soudu, která by umožnila vlastníkovi dolu, společnosti PGE, domáhat se pro ně kladného rozsudku. Polští novináři navíc zveřejnili, že nepodání této kasační stížnosti není náhoda, protože generální prokurátor a ministr spravedlnosti Adam Bodnar uvedl do spisu, že „neexistují důvody pro podání kasační stížnosti“.
Sám ministr Bodnar tak rozhodl, že od roku 2026 zastaví důl Turów těžbu a podle všeho přestane fungovat i elektrárna Turów, poháněná jeho hnědým uhlím. Ta v současnosti pokrývá 7 % polské energetické spotřeby.
Připomeňme, že ukončení těžby hnědého uhlí pro elektrárnu Turów nařídil Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) v souvislosti se stížnostmi českých samospráv verdiktem španělské soudkyně Rosario Silva de Lapureta v květnu 2021. Vláda premiéra Morawieckého však tomuto rozhodnutí nevyhověla, proto na žádost Evropské komise uložil SDEU v září 2021 Polsku denní pokutu ve výši 500 tisíc eur.
Tento trest byl účtován téměř půl roku, až do února 2022, než byl tento případ z důvodu uzavření dohody Polska s Českou republikou o odstranění příčin sporu o důl Turów vymazán z rejstříku tribunálu. Celkem si Polsko nechalo z přiznaných evropských fondů odečíst asi 70 milionů eur na pokutách a 45 milionů eur zaplatilo jako odškodnění České republice – ale jak důl, tak elektrárna nadále fungovaly. Už tehdy zástupci tehdejší opozice a dnes vládnoucí koalice, jako místopředseda Občanské platformy (PO) Rafał Trzaskowski nebo lídr Hnutí Polsko 2050 Szymon Hołownia, přímo řekli, že by se polská vláda měla tomuto rozhodnutí podřídit.
Rozhodnutí polského ministra spravedlnosti jistě potěší německé, české a polské ekology, ale i těžaře. Je těžké si představit, že by o takové věci rozhodoval sám ministr Bodnar. Musel získat politický souhlas vládnoucí koalice. Stále jsou totiž platné argumenty Morawieckého vlády, že důl i elektrárna jsou – kromě zabezpečování cca 7 % polského energetického mixu – klíčovými podniky, spolu se svými dceřinými společnostmi zaměstnávají cca pět tisíc lidí. Navíc s činností dolu a elektrárny nepřímo souvisí dalších několik desítek tisíc pracovních míst v regionu. Zelená politika ale opět zvítězila.
Rozhodnutí polského ministra spravedlnosti jistě potěší německé, české a polské ekology, kteří žalobu u správního soudu podali, ale také německé a české hnědouhelné těžaře, kteří do polské elektrárny budou možná vozit své hnědé uhlí. ČEZ bude také spokojen – škrtnutím 7 % elektřiny znamená totiž pro Polsko zcela neplánované a nečekané skokové zvýšení závislosti na dovozu elektřiny už od roku 2027.
Jaromír Piskoř
(psáno pro info.cz)